מאז הקמת העמותה באוגוסט 2005, פיתחנו תוכניות אחדות שמטרתן המרכזית להעניק לאנשי גוש קטיף את הכלים הנחוצים על מנת שיוכלו לפרנס את משפחותיהם בכבוד.

 משמעות שיטתנו ההוליסטית היא שלא רק האינדבידואל משפיע על התהליך אלא המשפחה כולה. התכנית פועלת בעזרת יועצים ומלווים מקצועיים הנפגשים עם חברי המשפחה, במטרה ליצור סביבה תומכת השותפה לבניית תוכנית לפתרון הבעיות.

 במחקר מקיף שנעשה בקרב 2,692 ממפוני גוש קטיף דווח כי בעקבות החויה הטראומתית של ההתנקתות שעברו, יש להם נטייה רבה יותר לחלות בדיכאון. תוצאות המחקר הביאו את החוקרים למסקנה כי גברים בגיל העמידה שפונו מגוש קטיף נמצאים בסיכון גבוה במיוחד (המחקר פורסם בשנת 2013 בעלון ההסתדרות הרפואית בישראל).

 אבטלה או חוסר יכולת להתפרנס בטווח הארוך מובילות אף הן לדיכאון. קשה ביותר לשמור על שגרת חיים תקינה ובריאה כשאין תקווה לעתיד.

 בעזרת רכזים, עובדים סוציאלים, פסיכולוגים ויועצים תעסוקתיים (אשר רבים מהם התגוררו בגוש קטיף בעצמם) הצליחה תעסוקטיף לבנות תכנית ייחודית שתשיב את התקווה לאנשי גוש קטיף ותסייע להם בדרך להשבת עצמאותם הכלכלית ולבנייה מחודשת של חייהם.

המנחים של תעסוקטיף נפגשים עם המפונים כדי להעריך את יכולתם התעסוקתית וכדי להציע להם את התכנית הטובה ביותר. ישנן כמה  דרכי סיוע:

  1. ייעוץ תעסוקתי. מפגשים שנים עשר מפגשים (או יותר) עם מדריך מקצועי, המסייע למפונה להעריך מחדש את יכולותיו המקצועיות. בסיום ההנחיה, המונחה יחפש עבודה, יירשם לקורס מקצועי או יבחר להתחיל בלימודים אקדמאים.

 

  1. קורסים להסבה מקצועית/מסלול אקדמאי. המנחים של תעסוקטיף מעריכים את המסלול המתאים למפונה. תעסוקטיף מסבסדת את הקורסים ומסייעת במציאת עבודה בסיום הלימודים. לבוחרים בלימודים אקדמאיים ניתנים ייעוץ הדרכה בבחירת המסלול. כמו כן, תעסוקטיף מציעה מלגות ללימודים גבוהים.

 

  1. הקמה/הרחבה של עסקים קטנים. תעסוקטיף סייעה עד כה בהקמת 200 עסקים. חלקם מצליחים ואחרים על סף הצלחה. תעסוקטיף מציעה ייעוץ עסקי והדרכה בפתיחת העסק. במקרים מסוימים תעסוקטיף מציעה גם מענקים והלוואות.

 

  1. תכנית מתנדבים. תעסוקטיף יצרה מספר תכניות התנדבות המחזקות את הקהילה ולעתים קרובות מובילות לתעסוקה. במספר מקרים תעסוקטיף מציעה גם תמריץ עבודה.