בס"ד

חלומות נכונים – פתרונות שגויים

חלומות יוסף הם חלומות שהאחים מבינים מיד את פתרונם. אלה חלומות 'פשוטים'. מאידך, כל החלומות האחרים שבהמשך הפרשות – חלומות שר האופים ושר המשקים וחלומות פרעה – הם חלומות מורכבים שאין להם פתרון פשוט, והפתרון מגיע רק באמצעות יוסף.

מדוע?

ייתכן שאחי יוסף הם בדרגה גבוהה כך שהם מצליחים להבין מיד את פשרו את החלום, בניגוד לפרעה, שר האופים ושר המשקים.

אולם, ניתן גם להסביר אחרת. ייתכן שהחלום הוא אכן מורכב, אלא שאחי יוסף ואף יוסף עצמו מבינים את החלום בצורה בסיסית יותר. כלומר, ייתכן שבשלב זה אף אחד מהם לא הבין באמת את עומק החלום!

יוסף והאחים היו סבורים שמשמעות החלומות היא שיוסף עתיד לקבל את המלוכה, שמלכות ישראל עתידה לצאת מיוסף. "המלוך תמלוך עלינו?" שאלו האחים את יוסף. גם יוסף עצמו לא הגיב לשאלתם, כי כנראה הסכים עמם שזהו פתרון החלום.

האחים קינאו ביוסף, ואף ראו סכנה גדולה לעם ישראל אם מלכות ישראל תצא מיוסף ומזרעו.

יוסף, לעומתם, היה בטוח בחלומו, ואולי אף ראה בו נבואה עתידית על כך שהוא עתיד למלוך עליהם.

ייתכן שכולם הבינו שיוסף הוא הממשיך היחידי של יעקב (כדרך שיצחק המשיך את אברהם, וכדרך שיעקב המשיך את יצחק).

אולם, אט-אט מבין יוסף את תפקידו האמתי. הוא לא אמור להיות מלך; הוא אמור להיות משביר. הוא אמור לדאוג לצד הכלכלי של המשפחה. יש בו אמנם צד של הנהגה, אך זו הנהגה הדואגת למשפחה.

ומדוע בתחילה לא הבין יוסף את חלומו כראוי, למרות שאת שאר החלומות הבין כראוי?

נראה לי להסביר כך: אם נתבונן בפסוקים, נראה שקיים הבדל מהותי בין פתרונו של חלום יוסף ובין פתרון החלומות האחרים. את החלום שלו מנסה יוסף לפתור בעצמו (הפתרון ברור לו, ואולי גם לאחים). אולם, בחלומותיהם של שר האופים ושר המשקים וכן בחלומו של פרעה הוא מבקש את עזרת ה', כי הוא יודע שלבד איננו יכול לפתור את החלום:

וַיֹּאמְרוּ אֵלָיו חֲלוֹם חָלַמְנוּ וּפֹתֵר אֵין אֹתוֹ וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם יוֹסֵף הֲלוֹא לֵא-לֹהִים פִּתְרֹנִים סַפְּרוּ נָא לִי: (מ', ח)

וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל יוֹסֵף חֲלוֹם חָלַמְתִּי וּפֹתֵר אֵין אֹתוֹ וַאֲנִי שָׁמַעְתִּי עָלֶיךָ לֵאמֹר תִּשְׁמַע חֲלוֹם לִפְתֹּר אֹתוֹ: וַיַּעַן יוֹסֵף אֶת פַּרְעֹה לֵאמֹר בִּלְעָדָי אֱ-לֹהִים יַעֲנֶה אֶת שְׁלוֹם פַּרְעֹה: (מ"א, טו-טז)

… אֲשֶׁר הָאֱ-לֹהִים עֹשֶׂה הֶרְאָה אֶת פַּרְעֹה: (שם, כח)

בקשת העזרה מאת ה' איננה רק סיוע בפתרון החלום. היא הופכת את החלום מחלום רגיל לחיפוש אחר רצון ה' בעולם; היא הופכת חלום אנושי להשגחה א-לוהית. לאחר שיוסף מכיר בעובדה של 'בלעדי', הרי שהוא מבין לפתע גם את פשר חלומו האמיתי.

כעת, יוסף מתחיל להבין את תפקידו האמתי במשפחה. הכעס על האחים מתפוגג; יוסף אינו מחפש מלכות עוד; הוא פועל כדי לדאוג לכלכלת האחים ולקיומם.

החלומות האנושיים הפכו לא-לוהיים ברגע שיוסף אפשר לקב"ה להיכנס לתוכם. או אז הבין את פשרם האמתי, והחלום המעורר קנאה, שנאה ותחרות הפך לחלום המביא לאיחוד, לתיקון ולאהבה.

print