בס"ד, תשרי ה'תשע"ה

שמחה בבית עראי

כבר שנים רבות מנסים חוקרים להבין כיצד ניתן להגיע לשמחה. שאלה זו נחקרת במחקרים מקיפים מאוד מזה כחמישים שנה. זו בעצם שאלת השאלות של העולם: מה הופך אדם להיות מאושר?

כמה ממצאים שהתגלו:

בין השנים 1945 ו-1991 חלה עלייה של כ-100% בהכנסה הממוצעת לנפש בארצות הברית, אך מדד האושר נותר ללא שינוי. ניתן לומר שאפילו היו שינויים מעטים לרעה בכמות הדיכאונות וההתאבדויות.

יפן: משנת 1958 עד שנת 1987 חלה עלייה של 500% בהכנסה, ובנוסף בשנים אלה נרשמה עלייה בשיעור של פי שישים אחוז בכמות המכוניות, ורמת האושר לא השתנתה [עיינו בצורה נרחבת יותר בדברים שכתבתי ב'סוציאליזם, קפיטליזם וגישת היהדות', בפרק 'מדד השמחה'].

כסף עוזר, ויש לו כמובן משמעות, אבל לא הוא גורם השמחה. ייתכן מצב של אדם עשיר ועצוב, ואדם בעל אמצעים מועטים – ושמח.

 

הסוכה מלמדת אותנו את העיקרון הזה. מצד אחד, חג הסוכות הוא חג השמחה, חג שנכפלה בו שמחה: "ושמחת בחגך… והיית אך שמח". מאידך, דווקא בחג זה אנו נכנסים לסוכת עראי! דווקא בחג זה איננו גרים בבית פאר, ולא עם כל הריהוט שבדרך כלל יש לנו, אלא בסוכה עם דפנות עראיות.

באה הסוכה ומלמדת: שמחה אינה מגיעה בזכות הבית היפה, לא בזכות המכונית היפה ואף לא בזכות הרהיטים היפים. ניתן לחיות בבית עראי, ולהיות בשמחה מיוחדת.

הדבר המביא לשמחה הוא החיבור לקב"ה, כפי שקיים בסוכה שהשכינה שורה בה; הדבר המביא לשמחה הוא עשיית רצון ה' וקיום מצוותיו; הדבר המביא לשמחה הוא העזרה לאחרים, כפי שאנו מציינים כל יום בסוכות באמירת האושפיזין.

ויש דין נוסף בסוכות שניתן להסביר בהקשר זה. שמחה מוזכרת בתורה לא רק בהקשר הכללי של חג הסוכות, אלא גם באופן ישיר בקשר לארבעת המינים (ויקרא כ"ג, מ):

וּלְקַחְתֶּם לָכֶם בַּיּוֹם הָרִאשׁוֹן פְּרִי עֵץ הָדָר כַּפֹּת תְּמָרִים וַעֲנַף עֵץ עָבֹת וְעַרְבֵי נָחַל וּשְׂמַחְתֶּם לִפְנֵי יְקֹוָק אֱ-לֹהֵיכֶם שִׁבְעַת יָמִים:

על המילים "ולקחתם לכם" דרשו חז"ל (פסחים לח.):

ולקחתם לכם – 'לכם' – משלכם יהא.

אדם אמור ביום הראשון ליטול דווקא ארבעת המינים השייכים לו. אם אין לו, הוא יכול לקבל מחברו ב'מתנה על מנת להחזיר', אבל בסופו של דבר ארבעת המינים צריכים להיות שלו. גם אם יש לו ארבעת המינים פחות מהודרים משל חברו, הרי שכיוון שהם שלו הוא יוצא בהם ידי חובה ולא באלה המהודרים של חברו, כי אין בהם דין של "שלכם" (אלא אם כן נתן לו במתנה על מנת להחזיר). וכאמור – דווקא על ידי ארבעת המינים שלך אתה מגיע לשמחה: "ושמחתם לפני ה' ".

ארבעת המינים מלמדים אותנו: תמיד שלך טוב יותר! אל תתבונן במה שיש לחבר, אל תקנא באחרים ואל תנסה למדוד את עצמך לפי מה שיש לאחרים. שמח במה שיש לך, כי רק בהתבוננות ובהודאה ביחס למה שיש לך, תוכל להגיע לשמחה אמתית.

ננסה בחג הסוכות לחוש את הדברים המובילים באמת לשמחה: מותר ואף צריך לעבוד ולהרוויח כסף, אבל לשנן כל הזמן: לא מכונית נוספת ולא פלאפון חדש יביאו לנו שמחה. החיבור לקב"ה, עשיית מצוותיו, עזרה לאחרים ושמחה במה שיש לנו – הם שיובילו אותנו בע"ה לשמחה, והם המתכון הטוב ביותר לפתיחת השנה, לקראת שנה שמחה ומשמעותית.

print