חבר יקר,

 פתיחת עסק, כפי שאתה יודע, דורשת עבודת הכנה מרובה, אז קדימה לעבודה!

 אז איך מתחילים? לאחר שברור לנו מה מהות העסק שאנו עומדים להקים (מהו העסק, מה הוא עושה, מהו מוכר או איזה שירות הוא נותן –החומרים, הצבעים, הסגנונות), עלינו להכין תוכנית עסקית, שהיקפה תלוי בגודל העסק ובהיקף פעילותו. התוכנית לא חייבת להיות מושלמת, אלא יכולה להיות בקווים כלליים שאותם נוכל להציג בפני גורמים שונים שאנו מצפים מהם לסיוע בצורת ניהול, השקעה, הלוואה וכד' (כמובן, שלגורמים שונים ישנן דרישות שונות – לבנקים או גופים מוסדיים שאליהם יתכן ותפנו לקבלת הלוואה\ מענק, יש להגיש תוכניות ברמות הפירוט והכתיבה הגבוהות ביותר).

על התוכנית העסקית להכיל הגדרת יעדים, מטרות ודרכים להשגתם. התוכנית תכלול:

הצגת הרעיון העסקי. עם התמקדות בתחום בו העסק יפעל ופירוט מטרות והישגים מצופים.

אנשי מפתח וכישוריהם. שמות היזמים והמנהלים וניסיונם בהקמה וניהול עסק בתחום הרלוונטי.

תיאור של המוצר/השירות. הקו המנחה יהיה העובדה שיש לנו פתרון או מענה לצורך הקיים בשוק. התיאור יכלול גם תיאור טכני וקהל יעד.

תוכנית שיווק. בדרך כלל הכישלון נובע מבעייתיות בהחדרת המוצר לשוק. זהו אחד הנדבכים החשובים בתוכנית! יש להכיר את שוק היעד, מאפייניו, מתחרים פוטנציאליים, התמודדות עם תחרות, מטרות ויעדים שיווקיים ואסטרטגיים, דרכי פרסום, קידום והפצה.

מחירים. אופן התמחור, מחירי מוצרים מקבילים, כמות מכירות מינימלית, היקף מכירות צפוי, רווח צפוי.

מיקום ואמצעי עזר. המבנה הנדרש, ציוד נדרש, רכישה או השכרה, מיקום.

השקעה נדרשת. השקעות כספיות נדרשות לרכישת/השכרת ציוד, מזומנים ומלאי הדרושים לתפעול ראשוני של העסק.

תוכנית מימון. מהם מקורות המימון, מהי ההשקעה האישית, כמה אשראי יילקח ומהם המקורות האחרים. (בהנחה וייתכן שהעסק יקבל "דחיפה" בצורת מענק או הלוואה מקרן פרטית, יש לציין אפשרות זאת אך לא לשכוח כי כל עוד אין התחייבות על סיוע מסוג זה יש לקחת בחשבון, לבדור היתכנות ולציין בתוכנית דרכי השקעה חלופיות, כגון הלוואה בנקאית או עזרה מהמשפחה).

תחזיות. תחזית רווח והפסד כולל רמת הכנסות והוצאות צפויות.    סעיף זה הוא החשוב ביותר לבדיקת הכדאיות של העסק ולכן יש לעשות עבודה יסודית לפני העלתו על הכתב (ועל הדעת…).  המספרים בו הם למעשה הפועל היוצא של תוכנית השיווק, אותה הזכרנו למעלה. יש לציין, במספרים מדוייקים, לוחות זמנים להגעה לאיזון ולהחזר הלוואות.

בתוכנית עסקית רצינית כלולים גם הסעיפים: הערות כלליות, חוקים ותקנות רלוונטיים לעסק המתוכנן ונספחים שונים נלווים לתוכנית עצמה. לאחר שמילאנו את המחויבות האישית, שכללה בין היתר את התוכנית העסקית, אנו יודעים שהתקדמנו שלב במידת הרצינות שלנו לגבי העסק. הגיע הרגע לצעדים המעשיים המניחים את הבסיס לעסק. בהצלחה ובזהירות…

 

 

                                                                                         בהצלחה

 

print