ביקור בפארק השמיטה: חווית ערכים יהודיים

נסו לדמיין. קרני השמש מלטפות את פנינו. משב רוח קלילה מניעה את ענפי העצים התמירים. המסלולים הרבים מתקשטים בצמחייה עבותה. סמארטפון ביד אחת. תצלום אוויר גדול ביד השנייה.

הרב יוסף צבי רימון אירח השבוע את הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, סגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן-דהן, מנכ"ל המשרד לשירותי דת, מר אלחנן גלט, הממונה על השמיטה במשרד, מר רפאל אנטמן, ח"כ שולי מועלם מהבית היהודי, סגן ראש עיריית ירושלים, מר דב קלמנוביץ, רבנים, ידידים, חיילים ותלמידות כתה ה' ירושלמיות – ביוזמה החדשה של הרב ושל מרכז הלכה והוראה – פארק השמיטה: מרכז המבקרים "שנת האדמה".

בין סערת גשם כמעט חסרת תקדים וסערה חדשה שבדרך, ציבור מכובד התאסף בגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים, פנינת הטבע של עיר הבירה. לאחר הורדת  האפליקציה למכשירים הניידים, ועם חוברת הדרכה ומפה מפורטת בידינו, יצאנו לשעה הראשונה של סיור רגלי ברחבי הגן, למדנו הרבה על הלכות השמיטה, ויתירה מכך, ספגנו את ערכי היסוד של מצווה עתיקת יומין זו, והבנו שהיא רלבנטית היום כפי שהייתה לפני אלפי שנים.

בעזרת סרטון "מתח" קצר, חידות, משימות וחוויות אינטראקטיביות מרתקות, התמודדנו עם קשת רחבה של נושאים הנוגעים  בסביבה, צדק חברתי, משפחה וחינוך. המשתתפים התבקשו לשקול מדוע חז"ל השוו את האדם לעץ השדה, ולמה אנשים זקוקים לזמן לנוח, לחשוב ולהרהר. (המשימה לשבת על ספסל ל-7 דקות ולהתבונן בטבע, אינה קלה כלל ועיקר.)

גילינו דרך מושלמת לבלות מספר שעות באמצע השבוע. הרחק מהמרוץ האין-סופי של עבודה, עמידה בפקקים מורטי עצבים, צלצולי הניידים, דרישות ולחץ במסגרת המשפחה, העבודה והקהילה….. דרך מדהימה ללמוד מושגי השמיטה, שפירושה וויתור או שחרור.

פארק השמיטה הוא פרי יוזמתו של הרב יוסף צבי רימון, שחיבר לראשונה עיריית ירושלים, המשרד לשירותי דת, הגן הבוטני האוניברסיטאי, מחנכים, רבנים וחברי כנסת מקשת רחבה של הציבוריות הישראלית.

למרות אווירת הבחירות, המוזמנים לסיור המיוחד היו מאוחדים סביב היוזמה המדהימה. "בדרך כלל, השמיטה מאופיינת בחילוקי דעות וקונפליקטים. אולם, השנה, במקום קונפליקט מתגלה קונצנזוס ואחדות",  הסביר הרב אלי בן-דהן, סגן השר לשירותי דת.

ח"כ שולי מועלם מהבית היהודי סיכמה בצורה נפלאה את משמעותה של שמירת השמיטה בארץ ישראל. "כאשר אנו מוותרים ומבינים שבעצם אנו לא שולטים בדברים רבים, מתאפשרת העמקת תחושת הצניעות וחשיבה רצינית לגבי יכולתנו לתרום לאחרים.

הסיור בפארק השמיטה ייקח בין שעה לשעתיים. כמו עם שמיטה עצמה, תלוי בך עד כמה אתה מוכן "לשחרר". התחנה האחרונה בסיור היא "עץ המעשים הטובים". בועות זכוכית תלויות בענפי העץ. כל בועה נושאת בתוכה סוג של משאלה או שאיפה של מבקרים שונים לגבי מה כל אחד מתחייב לתת חזרה לחברה בישראל. אישית, הבעתי את רצוני ליזום פרויקט חדש בקהילה שלי. למחרת, התחלתי סבב טלפוני להרצת הפרויקט. כך השמיטה מפעילה את קסמה.

שמיטה – השיעור האולטימטיבי בצדק חברתי. כל אחד יכול לתת מעצמו. פארק השמיטה – הדרך המושלמת לכל המשפחה על דורותיה ללמוד את המסר של שמיטה ונתינה.

 

לפרטים נוספים ותיאום ביקור בפארק, פנו ל"שנת האדמה" – 02-547-4544.

 

 

print