הסתגלות, התמקדות וחישוב מחדש

מסייעים למגורשי גוש קטיף לאחר 10 שנים

 "הגעתי לצומת דרכים. הגיע הזמן לשינוי. זה עשר שנים שלא עבדתי, ועכשיו, הודות לתעסוקטיף, אני עובדת במשרה מלאה".

hansel-and-gretel-677504_1920אלה דבריה של א', מגורשת מגוש קטיף. בגוש עבדה א' במשרה מלאה בכמה עבודות, לדוגמה: טיפול בילדים במעונות ועיסוק במכירות. לאחר הגירוש לא חזרה א' לעבוד. א' היא אחת מאלפי מפונים שלאחר שנים של עבודה ותרומה לחברה מצאו את עצמם בשולי עולם התעסוקה.

ככל שעברו השנים, היציאה לעבודה הלכה ונראתה לא' רחוקה יותר ויותר. חובות רבים נערמו וא' הבינה שהיא חייבת למצוא עבודה. היא רצתה לבנות את חייה ואת חיי משפחתה מחדש. היכן להתחיל?

בשלב זה פנתה א' ליועצים של תעסוקטיף. "הם עזרו לי לרכז את המחשבות ולשקול כמה רעיונות. מקצת הרעיונות היו שלי אבל רובם באו מהם". א' דוברת צרפתית, ועל כן עודדו אותה היועצים מתעסוקטיף ללמד באולפן של ילדי עולים מצרפת באשדוד.

מלבד זה סייעו לה היועצים לחשוב בכיוון אחר, ובהמשך להפוך למפעילת בובות באחד ממרכזי הילדים באשקלון. המרכזים האלה מפעילים את הילדים בעזרת שירים, סיפורים ותאטרון בובות. היועצים קישרו אותה לבעלי השפעה שיש בכוחם לעזור לה.

כיום, א' עובדת עם קבוצת ילדי עולים מצרפת ומלמדת אותם עברית כדי שיוכלו להשתלב בקלות בארץ. בצהריים היא מנהלת 15-10 קבוצות בתכנית תאטרון בובות.

"מעולם לא חשבתי שאהיה כל כך עסוקה, וגם החובות מצטמצמים. אין לי מילים להודות. תעסוקטיף הצליחו להחזיר לי את התקווה".

 מסע של שלוש שנים הסתיים

קריירה חדשה החלה

IMG_4664שטף של רגשות הציף אותן – מתח, הקלה והתרגשות…  השקעה אדירה של שלוש שנות לימודים ארוכות, סטאז'  ומבחן רישוי
לאחות מוסמכת האורך ארבע שעות באה לסיומה. הסטודנטיות השתתפו בסדנת העצמה להקניית מיומנויות גוף ורגש לשמירה על
מרחב אישי בטוח. הן התיישבו סביב השולחן טעונות ביטחון ואנרגיה והחלו לדבר על תכניות לעתיד ועל בחירת מקומות עבודה בבתי חולים ובמחלקות. תחומי ההתעניינות שלהן נעו בין רפואת פנים לנוירולוגיה. בפעם הראשונה בחייהן האפשרויות נראו אינסופיות – השמים הם הגבול.

 

נשים אלו השתתפו בפיילוט 'אחותנו' ללימודי סיעוד של תעסוקטיף, וכעת הן יכולות לנשום לרווחה ולשתף אותנו בחוויותיהן.

"הלימודים היו קשים יותר משציפיתי" (מאיה)

"לפעמים הרגשתי מתוסכלת, אבל אז הבנתי שאני במקום טוב וזה עזר לי להמשיך" (אסתר)

IMG_4671אתגרים רבים עמדו בדרכן של נשים אלו, בפרט קשיים כלכליים ואקדמאיים. אך הן קיבלו סיוע רב: מנהלת התכנית מיכל נוריק סייעה להן רבות, הן קיבלו תגבורים בלימודים, קיבלו עזרה ממשפחותיהן ומידידים ותורמים ברחבי העולם, ועזרו זו לזו. עשר הנשים הללו מכל קצוות הארץ נקשרו אישה ברעותה, ושיתפו זו את זו בקשיים, בדאגות, בתקוות ובמילות עידוד.

כעת הן מספיק בטוחות בעצמן לתת מניסיונן למחזור הבא שהתקבל לאוניברסיטה העברית לשנת הלימודים הקרובה.

  • הקדישו את כל זמנכן ללימודים.
  • אם אתן לא מבינות משהו, שאלו מיד.
  • עברו על החומר הנלמד מדי יום – "אפילו הילדים שלי הבינו שאמא צריכה 'ששש…' כדי ללמוד" – הודיה מחקה את ילדיה וצוחקת.

לאחר הסדנה שררה התרגשות גדולה מהאפשרות להשלים את תעודת האחות המוסמכת לתואר ראשון. תעסוקטיף-אחותנו והמרכז האקדמי לב שוקדים על בניית מסלול מיוחד שיאפשר לבוגרות הפיילוט לקבל תואר בסיעוד.

נשים אלו זוכרות את המסע הארוך, מסע של אינספור קילומטרים שעשו בדרך לאדיס אבבא. חלקן היו ילדות קטנות, והן זוכרות את השהייה הארוכה במחנות אוהלים צפופים, בציפייה ובהתרגשות לקראת הטיסה לארץ הנכספת, ארץ ישראל, במבצע שלמה. נשים אלה הרגישו ביום הסיום תקווה נוספת וציפייה רבה לעתיד.

תקווה זו מחלחלת גם למשפחות של הבוגרות: "הילדים שלי מבינים שחיים טובים יותר נמצאים בהישג יד מפני שרכשתי מקצוע וקריירה, ומפני שהשגתי את זה בעבודה קשה" (אסתר, אמא לשלושה).

הרב רימון: "להעצים את המשמעות של פסח בביתנו"

IMG_6973הרב יוסף צבי רימון נתן שיעורים בנושא חג הפסח ברעננה ובירושלים. קהל רב הגיע לשיעורים והאולמות היו מלאים עד אפס מקום.

את השיעור ברעננה בנושא האפיקומן מימנה התכנית "עולמות", תכנית חובקת עולם המאפשרת הפצת הלכה בעיון לקהל הרחב. השיעור של הרב רימון התקיים בבית הכנסת "אוהל ארי", והתמקד בהלכות האפיקומן ובמשמעות העמוקה שלו. הרב רימון נתן שיעור נוסף במרכז האקדמי לב, שיעור שנפתח גם לציבור הרחב – הרב רימון הוא ראש בתי המדרש במרכז האקדמי לב. נושא השיעור המרתק היה מבנה ההגדה.

מילות הסיכום של הרב היו אלה: "תדאגו שהסדר יהיה משמעותי בעבור כל היושבים, התאימו את המסר לכל גיל, לכל אדם בתחום שלו ולכל רקע שכל אדם בא ממנו. פסח הוא הזמן שאנו מנסים להגיע אל החירות הפרטית שלנו, ולהיות נאמנים לעצמיות הטהורה והמיוחדת שיש לכל אחד מאתנו. תוודאו שהחוויה תהיה ייחודית".
 

רמי לוי פותח דלתותיו לתעסוחיל

_AZ77746 (1)הודות למיזם החדש של תעסוקטיף, תכנית "תעסוחיל", הסכימה הרשת "רמי לוי – שיווק השקמה", אחת מרשתות המזון המצליחות בארץ, להעסיק חיילים במסגרת שבוע עבודה.

מטרת המיזם היא לסייע לחיילים במצב סוציו-אקונומי נמוך להגדיל את הכנסתם על ידי איתור מקומות עבודה שיעסיקו אותם בין שבוע לחודש ימים. כך נוכל להקל מעט על הנטל הכלכלי שהם חווים.

צה"ל תומך ומשתף פעולה עם "תעסוחיל", וחברי החיילים ביחידותיהם מגבים אותם – הם עושים חלק מהמטלות של החיילים האלה כשאינם נמצאים. כך הם מאפשרים למשתתפי המיזם להיעדר כשבוע משירות פעיל כדי לעבוד.

print