הכל מתוכנן

הרב יוסף צבי רימון יו"ר ומייסד עמותת תעסוקטיף, רבה של אלון שבות דרום, ר"מ בישיבת הר עציון וראש מרכז הלכה והוראה

      בפרשיית מקרא ביכורים (דברים כ"ו) ישנה מילה מנחה החוזרת שבע פעמים – השורש 'נת"ן':

(א) וְהָיָה כִּי תָבוֹא אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה וִירִשְׁתָּהּ וְיָשַׁבְתָּ בָּהּ:

(ב) וְלָקַחְתָּ מֵרֵאשִׁית כָּל פְּרִי הָאֲדָמָה אֲשֶׁר תָּבִיא מֵאַרְצְךָ אֲשֶׁר ה' אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ

(ג) וּבָאתָ אֶל הַכֹּהֵן אֲשֶׁר יִהְיֶה בַּיָּמִים הָהֵם וְאָמַרְתָּ אֵלָיו הִגַּדְתִּי הַיּוֹם לה' אֱלֹהֶיךָ כִּי בָאתִי אֶל הָאָרֶץ אֲשֶׁר נִשְׁבַּע ה' לַאֲבֹתֵינוּ לָתֶת לָנוּ…

(ו) וַיָּרֵעוּ אֹתָנוּ הַמִּצְרִים וַיְעַנּוּנוּ וַיִּתְּנוּ עָלֵינוּ עֲבֹדָה קָשָׁה

(ט) וַיְבִאֵנוּ אֶל הַמָּקוֹם הַזֶּה וַיִּתֶּן לָנוּ אֶת הָאָרֶץ הַזֹּאת אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבָשׁ:

(י) וְעַתָּה הִנֵּה הֵבֵאתִי אֶת רֵאשִׁית פְּרִי הָאֲדָמָה אֲשֶׁר נָתַתָּה לִּי ה' וְהִנַּחְתּוֹ לִפְנֵי ה' אֱלֹהֶיךָ וְהִשְׁתַּחֲוִיתָ לִפְנֵי ה' אֱלֹהֶיךָ:

(יא) וְשָׂמַחְתָּ בְכָל הַטּוֹב אֲשֶׁר נָתַן לְךָ ה' אֱלֹהֶיךָ וּלְבֵיתֶךָ אַתָּה וְהַלֵּוִי וְהַגֵּר אֲשֶׁר בְּקִרְבֶּךָ:

      החזרה על השורש 'נת"ן' בוודאי באה להדגיש את הנתינה העצומה של הקב"ה לעם ישראל לאורך הדורות. אחת ההופעות של השורש נת"ן בפרשייה מפתיעה ביותר: "וַיָּרֵעוּ אֹתָנוּ הַמִּצְרִים וַיְעַנּוּנוּ וַיִּתְּנוּ עָלֵינוּ עֲבֹדָה קָשָׁה". מה היחס בין נתינה זו לשאר הנתינות החיוביות המוזכרות בקטע זה, העוסקות בנתינת ה' לעמו? הופעה זו, היא ההופעה האמצעית, ומסתבר שיש בה דגש מיוחד!

      ייתכן, שדבר זה בא כניגוד לנתינת ה': בניגוד לחסדי ה' ונתינתו הטובה, הרי שהמצרים נותנים עלינו עבודה קשה.

      אולם, ייתכן כי עומק משמעות הנתינה האלוהית היא ההשגחה התמידית על עם ישראל – בעיתות שמחה, כמו גם בעיתות צרה וצוקה. גם השיעבוד במצרים הוא חלק מהתכנית האלהית. גם הוא חלק מהבטחת הקב"ה לאברהם, באומרו "ועבדום ועינו אותם ארבע מאות שנה" (בראשית ט"ו, יג). כמובן, עם ישראל מבקש להיגאל ולהתקדם בדרכים שמחות וטובות, אך יודעים אנו שהקב"ה אוהב עמו ישראל, וגם הצרות והקשיים הינם חלק מן הבניין. הם שלבים בתהליך גאולת ישראל. המצרים סבורים כי הם המכים בישראל (ואכן על כך נענשים!). אולם, הכול בתכנית אלהית. נתינת העבודה הקשה על עם ישראל, היא חלק מהנתינה האלוהית במובנה הרחב והעמוק. בסופו של דבר, הכול נובע מאותה נתינה טובה של הקב"ה לכנסת ישראל – הדברים הטובים אותם אנו מקבלים בקלות, וגם הדברים הקשים, אותם אין אנו מבינים.

      גם בתקופות האחרונות, עברנו לצערנו גם אירועים קשים: פיגועים, פגזים, פינוי מיגרון. אולם, אנו מאמינים שגם הקשיים הללו הינם חלק מתהליך הגאולה. גאולה איננה דבר המגיע בקלות. מי שרוצה להיות שותף בתהליך הגאולה, צריך לדעת שיהיו גם קשיים כחלק מהתהליך. בע"ה שנזכה לעבור את הקשיים ולהמשיך ולראות בתהליכי הגאולה ההולכת וזורחת בדורנו.

print