גוש קטיף היה מפעל התיישבותי של 21 יישובים ומושבים יהודיים בתוך רצועת עזה. היישוב הראשון שהוקם בגוש היה כפר דרום שעלה לקרקע בשנת 1970, ולאחריו הוקמו 20 יישובים נוספים בתוך הרצועה.
בגוש קטיף היו 10,000 תושבים בקירוב. מתוכם, כ-85% היו מועסקים בתוך הגוש.
גוש קטיף נודע בתוצרת החקלאית שגדלה בו. החקלאים בגוש התמחו בגידול ירקות אורגניים ללא תולעים, והיבול שבו היווה כ-15% מכלל הייצוא של מדינת ישראל בענף זה.
תושבי גוש קטיף וצפון השומרון לשעבר עברו לגור בכל האיזורים בארץ: החל ביישובי הגולן, דרך הערים הגדולות במרכז הארץ ועד לדרומה. למרות הפיזור הגדול, ישנם שני איזורים בארץ שבהם קיים ריכוז גדול של תושבי גוש קטיף לשעבר. האיזור הראשון הוא בסביבת העיר אשדוד, וכולל את היישובים: יד בנימין, עין צורים, ניצן, אמציה, יסודות ועוד. האיזור השני נמצא בצפון הארץ: באבני איתן ברמת הגולן, וביישובים הסובבים. ניתן לראות במפה הזאת לאלו יישובים עברו משפחות המפונים.
רוב הציבור בישראל מקשר את תוכנית ההתנתקות להריסת הבתים של תושבי גוש קטיף, אך יש לשים לב שכאשר גוש קטיף פונה, 85% מהתושבים איבדו גם את מקור פרנסתם. תעסוקטיף הוא הארגון היחידי שעוזר לאוכלוסייה הנפלאה של המפונים לחזור למעגל העבודה, ובכך מאפשר להם לעמוד על הרגליים ולחיות עם העצמאות הכלכלית שהיו רגילים עליהם. הרב יוסף צבי רימון, יוזם הקמת תעסוקטיף והעומד בראשה, הבין כבר בשלבים הראשונים שלאחר הפינוי את החשיבות בהחזרת המפונים למעגל התעסוקה. החשיבות שראה הרב רימון בכך הייתה לא רק מבחינה כלכלית, אלא גם מסיבות רגשיות ותרבותיות. לכן, יזם הרב את הרעיון לעזור למפונים במציאת עבודה. לפרטים נוספים על תחילת הדרך בתעסוקטיף לחץ כאן.
תעסוקטיף משתמשת בטכניקות ייחודיות של התאמת טיפול פרטנית לכל מפונה. אנחנו מלווים את המפונים בבתיהם ומשתפים את משפחותיהם בסיוע. אנו עוזרים לכל משפחה ליצור רשת תמיכה שתאפשר מציאת עבודה מתאימה למפונים.
שיטות הפעולה של תעסוקטיף ייחודיות, ומופנות למשפחות שאיבדו את ביתן ופרנסתן בהתנתקות. בנוסף, יש לנו צוות פסיכולוגים ויועצים שמדריכים ומייעצים באופן קבוע למשפחה. באמצעות הייעוץ הקבוע נוצר קשר קרוב בין היועץ ל'מטופל' שלו. יועצים אלו (הרכזים) פוגשים את המפונים בדרך כלל בבתיהם הזמניים. הרכזים בודקים את היכולות והרצונות של מחפש העבודה וכמו כן את המוטיבציה והמצב הנפשי שלו. לאחר מכן, בהתייעצות משותפת הם מחליטים מהי דרך הפעולה הטובה ביותר. בחלק מהמקרים דרך הפעולה המתאימה ביותר היא פתיחת עסק חדש; אחרים לומדים בקורסים מקצועיים על מנת לרכוש לעצמם הכשרה חדשה; ובמקרים אחרים המפונים מנסים לחזור לתעסוקה דומה לזו שהייתה להם בגוש. במקרים רבים, הכשרונות שהיו למפונים בגוש קטיף יכולים לסייע להם גם במקצועות אחרים.
* יועצי ההשמה שלנו מחפשים מקומות עבודה ומחברים בינם ובין המועמדים המתאימים למילוי התפקיד. * יש לנו יועצים עסקיים העוזרים בפיתוח עסקים עצמאיים. בפרוייקט היזמות, במידה והעסק תואם לקריטריונים הוא יכול לקבל מענק או הלוואה לצורך פתיחת עסק. גם לאחר פתיחת העסק, יועצינו מלווים אותו בצעדיו הראשונים על מנת להבטיח יציבות והצלחה לטווח הרחוק. * אנו מסבסדים קורסים להכשרה מקצועית עבור אנשים המנסים ללמוד מקצוע חדש או להעצים ולהגביר יכולות במקצוע קיים. בכל המקרים אנו בודקים אם אכן הקורס שהתבקש מתאים לפונה. * תוכנית המתנדבים שלנו מציעה מלגת קיום עבור המתנדבים המשתתפים בתוכנית. לעתים קרובות תוכנית זו היא הצעד הראשון לקראת השבת הביטחון העצמי ויציאה למעגל התעסוקה עבור אלה הסובלים מטראומה.
להלן מספר מנתוני ההצלחה שלנו (נכון לספטמבר 2011). 2400 איש מצאו עבודה מעל 500 איש עברו הכשרות מקצועיות 240 עסקים קטנים נפתחו. כל הצלחה בודדת עוזרת למשפחה שלמה לחזור לעצמאות כלכלית.
מנהלת תנופה ("סלע") נמצאת כיום בחסות משרד השיכון. המנהלת ניסתה לסייע למפונים אך נתקלה בקשיים לא צפויים. משרד התעסוקה ניסה לעזור והצליח במקרים בסיסיים. למרות הניסיון, לא היו לממשלה הכלים המתאימים להתמודד עם הקשיים שעלו. למשל: לא היו לה פתרונות עבור אנשים בני 40+, ולא היה לה המימון הדרוש לסיוע בפתיחת עסקים. בשנת 2010 הוציא משרד ראש הממשלה את מסקנות ועדת החקירה הממלכתית לגבי תוכנית ההתנתקות, ובתוכם המסקנה שתעסוקטיף הינו הארגון שהצליח לטפל בבעיות התעסוקה של המפונים בצורה הטובה ביותר. מאז ועד היום תעסוקטיף מהווה זרוע מבצעת של משרד ראש הממשלה בנוגע לטיפול בבעיות התעסוקה של המפונים.
הממשלה מכירה בהצלחותינו וכמו כן מסייעת לנו במימון, אך ההסכם שלנו עם הממשלה מותנה בגיוס הכספים של העמותה. הסיוע של הממשלה פועל על בסיס החזר רטרואקטיבי של 75% מההוצאות עבור תוכניות שונות. לכן, בפועל יש צורך לגייס כסף התחלתי שניתן יהיה להוציאו על התוכניות השונות ולקבל עליו החזר. ככל שנגייס יותר כסף, כך יגדל גם הסיוע הממשלתי. לתרומה לחץ כאן.
יש יותר מ-550 משפחות מגוש קטיף הסובלות עדיין מאבטלה או מתת-תעסוקה.
תעסוקטיף מסייעת בעיקר לתעשיות ביתיות ועסקים קטנים. העסקים שלנו כוללים תכשיטנות, קוסמטיקה, מסעדנות, צימרים, מכוני עיסוי, משתלות, חנויות, אומנות, תמיכת מחשבים, מדריכי טיולים, שיפוצים, טכנאים, יודאיקה ועוד! הנכם מוזמנים לבקר במאגר העסקים שלנו.
האנשים שעוד זקוקים לסיוע של תעסוקטיף הם בדרך כלל המקרים הקשים יותר. רבים מהם מובטלים כבר שנים. ככל שאדם לא עובד זמן רב יותר, כך קשה לו יותר לחזור לעבודה. רבים מהם סובלים גם מבעיות נפשיות כמו דיכאון, ואחרים פיתחו בעיות בריאותיות כתוצאה מלחץ וחרדה. גם בעקבות זאת, ככל שעובר זמן רב יותר כך קשה יותר לעזור להם להתאושש. ישנם גם לא מעט אנשים מעל גיל 55 שמוגבלים מאד מבחינת מציאת עבודה, ואנו עובדים על יצירת תוכנית מיוחדת עבורם. כיום מתמקדת תעסוקטיף באוכלוסייה זו הדורשת מימון, יצירתיות ומשאבים רבים על מנת למצוא לה פתרונות.