מי עושה חסד בפרשה?

ננסה לעיין בפרשת חיי שרה, אחת מפרשות החסד המיוחדות, ונבחן מי עושה חסד. ובכן, אמנם, בתחילת הפרשה אברהם עושה חסד עם שרה וקובר אותה, אבל זהו חסד מקובל יחסית, בודאי היום. ישנם אנשים בולטים בפרשה בעשיית חסד:

רבקה עם אליעזר, הנותנת לו ולגמליו לשתות (בראשית כ"ד, יז-יט), למרות שלא ביקש מים אלא לעצמו: "(יז) וַיָּרָץ הָעֶבֶד לִקְרָאתָהּ וַיֹּאמֶר הַגְמִיאִינִי נָא מְעַט מַיִם מִכַּדֵּךְ: (יח) וַתֹּאמֶר שְׁתֵה אֲדֹנִי וַתְּמַהֵר וַתֹּרֶד כַּדָּהּ עַל יָדָהּ וַתַּשְׁקֵהוּ: (יט) וַתְּכַל לְהַשְׁקֹתוֹ וַתֹּאמֶר גַּם לִגְמַלֶּיךָ אֶשְׁאָב עַד אִם כִּלּוּ לִשְׁתֹּת". § בית בתואל ולבן שנותנים את רבקה כאישה ליצחק: "וְעַתָּה אִם יֶשְׁכֶם עֹשִׂים חֶסֶד וֶאֱמֶת אֶת אֲדֹנִי הַגִּידוּ לִי וְאִם לֹא הַגִּידוּ לִי וְאֶפְנֶה עַל יָמִין אוֹ עַל שְׂמֹאל" (כ"ד, מט).

אליעזר עם אברהם – כשהולך אליעזר לחפש אישה ליצחק. § ה' עם אברהם: "וַיֹּאמַר יְקֹוָק אֱלֹהֵי אֲדֹנִי אַבְרָהָם הַקְרֵה נָא לְפָנַי הַיּוֹם וַעֲשֵׂה חֶסֶד עִם אֲדֹנִי אַבְרָהָם" (כ"ד, יב). "וּבָהּ אֵדַע כִּי עָשִׂיתָ חֶסֶד עִם אֲדֹנִי" (כ"ד, יד). "וַיֹּאמֶר בָּרוּךְ יְקֹוָק אֱלֹהֵי אֲדֹנִי אַבְרָהָם אֲשֶׁר לֹא עָזַב חַסְדּוֹ וַאֲמִתּוֹ מֵעִם אֲדֹנִי אָנֹכִי בַּדֶּרֶךְ נָחַנִי יְקֹוָק בֵּית אֲחֵי אֲדֹנִי" (כ"ד, כז).

עפרון עם אברהם, שנותן לו את המערה (למרות שאברהם משלם): "שְׁמָעֵנוּ אֲדֹנִי נְשִׂיא אֱלֹהִים אַתָּה בְּתוֹכֵנוּ בְּמִבְחַר קְבָרֵינוּ קְבֹר אֶת מֵתֶךָ אִישׁ מִמֶּנּוּ אֶת קִבְרוֹ לֹא יִכְלֶה מִמְּךָ מִקְּבֹר מֵתֶךָ (כ"ג, ו). היחיד שאיננו עושה חסד בפרשה הוא אברהם! אדרבה, כמעט כולם, עושים כאן חסד עם אברהם! מתברר שכולם צריכים חסד, אפילו אברהם אבינו, איש החסד: המדרש (ב"ר ס' ב'. שמעתי ממורי חותני הרב בלומנצויג) אומר: "הכל צריכין לחסד. אפילו אברהם – שהחסד מתגלגל בעולם בשבילו, נצרך לחסד. שנאמר: ועשה חסד עם אדני אברהם". חסד הוא דבר שכולם אמורים לעשות, אך כולם בסופו של דבר גם אמורים לקבל, אפילו אברהם. כך ברא הקב"ה את העולם. אין אדם בעולם שאיננו זקוק בשלב מסוים לחסד. קשה לעשות חסד, אבל עוד יותר קשה לקבל חסד!

צריכים אנו לנסות לעשות חסדים, אך גם לדעת, שאין אנו אלקים. גם אם אנחנו עוזרים לאנשים רבים, תמיד נצטרך גם עזרה של אחרים. צריכים אנו לאפשר לאחרים לעזור לנו במקרה הצורך. דבר זה נכון גם בגלל שזו האמת, גם בגלל שגם אנחנו נזקקים לפעמים, גם בגלל שאין אנו אלקים, וגם בגלל שעשיית חסד אמיתית, מאפשרת גם לזולת לעשות אתך חסד! מאפשרת גם לזולת לתת ולא רק לקבל! אמר לי אדם יקר (בשם רני), שהיה לו שכן שהיה ממשפחה לא פשוטה, שהיו להם קשיים רבים. אדם זה, עזר הרבה למשפחה. האישה ידעה להכיר תודה, ותמיד אמרה שלום בשמחה וכדומה. אולם, הבעל, לא היה מסתכל בפניו. אדם זה לא ידע, האם הבעל כועס עליו? הרי הוא עוזר כל כך הרבה למשפחה, ומדוע הבעל מסתכל עליו בצורה שכזו? יום אחד, נולד בן לאדם זה (רני). הוא לא יכול היה להעלות את העגלה למעלה, ביחד עם כל הדברים האחרים. השכן הגיע, ראה את העגלה והעלה אותה. מאותו יום, השכן היה מדבר איתו בשמחה. פעם אחד, שהשכן עשה בעצמו חסד, איפשרה לו להרגיש טוב יותר. ברגע שהוא נתן היה בכך החסד הגדול ביותר עבורו.

print