מי עושה חסד בפרשה? [ממו"ח]

א.      רבקה עם אליעזר

ב.      בית בתואל ולבן שנותנים את רבקה: "וְעַתָּה אִם יֶשְׁכֶם עֹשִׂים חֶסֶד וֶאֱמֶת אֶת אֲדֹנִי הַגִּידוּ לִי וְאִם לֹא הַגִּידוּ לִי וְאֶפְנֶה עַל יָמִין אוֹ עַל שְׂמֹאל" (כ"ד, מט).

ג.        אליעזר עם אברהם

ד.       ה' עם אברהם: "וַיֹּאמַר יְקֹוָק אֱלֹהֵי אֲדֹנִי אַבְרָהָם הַקְרֵה נָא לְפָנַי הַיּוֹם וַעֲשֵׂה חֶסֶד עִם אֲדֹנִי אַבְרָהָם" (כ"ד, יב). "וּבָהּ אֵדַע כִּי עָשִׂיתָ חֶסֶד עִם אֲדֹנִי" (כ"ד, יד). "וַיֹּאמֶר בָּרוּךְ יְקֹוָק אֱלֹהֵי אֲדֹנִי אַבְרָהָם אֲשֶׁר לֹא עָזַב חַסְדּוֹ וַאֲמִתּוֹ מֵעִם אֲדֹנִי אָנֹכִי בַּדֶּרֶךְ נָחַנִי יְקֹוָק בֵּית אֲחֵי אֲדֹנִי" (כ"ד, כז).

ה.      עפרון עם אברהם, שנותן לו את המערה. למרות שאברהם משלם.

 

      היחיד שאיננו עושה חסד בפרשה הוא אברהם! אדרבה, כמעט כולם, עושים כאן חסד עם אברהם!

א.      מתברר שכולם צריכים חסד. המדרש (ב"ר ס' ב') אומר: "הכל צריכין לחסד. אפילו אברהם – שהחסד מתגלגל בעולם בשבילו, נצרך לחסד. שנאמר: ועשה חסד עם אדני אברהם". חסד הוא דבר שכולם אמורים לעשות, אך כולם בסופו של דבר גם אמורים לקבל, אפילו אברהם.

ב.      צריך לדעת לעשות חסד, וצריך להסכים גם שיעשו אתך חסד, כשיש בכך צורך.

ג.        חז"ל אומרים להידבק במידותיו של הקב"ה: מה הוא רחום, אף אתה רחום וכו'. באופן פשוט: תנסה לחקות את מידותיו של הקב"ה. אבל, ייתכן, שהמטרה איננה לחקות. אם הקב"ה רחום, ואם נבראנו בצלם א-לקים, זאת אומרת שגם בתוכנו קיימת מידת הרחמנות. אם הקב"ה בעל חסד, אזי גם בנו ישנה מידה זו של חסד. אנחנו צריכים להשתמש באותם דברים שהקב"ה נתן בנו: חסד, רחמים וכו', ולנצל עוצמות אלו, הטבועות בנו.

ד.       לפי זה, כל פעם שמתקיים חסד בעולם, כל פעם שמשתמשים באותה מידה של חסד שהקב"ה נתן בנו, הרי שהקב"ה נותן עוד אפשרות לחסד בעולם. אברהם הוא איש החסד. ומכאן, שאברהם גורם לכך ש"החסד מתגלגל בעולם בשבילו". איש חסד, העושה חסד, גורם לכך שהקב"ה ישפיע יותר עוצמות של חסד בעולם. וממילא גם אם עושים עבורו חסד, מתרבה החסד בעולם.

ה.      ועוד [משלי]: רמח"ל: אם הקב"ה מקור הטוב, מדוע ברא עולם לא מושלם. תשובה: כדי שהאדם ישלים אותו. למרות שהקב"ה יכול לעשות הכל מוכן, חסד אמיתי הוא לאפשר לאדם לעשות דברים שהוא יכול – בעצמו. כך גם בנתינת חסד. לעתים נותנים הכל, אך לעתים לתת הכל, פירושו לתת כוחות ועוצמות, כדי שהלה יוכל להסתדר לבד!

print