חייהם של בני משפחת חדד, תושבי כפר דרום לשעבר, כיום תושבי אבני איתן 

 

רמת הגולן

כיום, הודות להגעתן של 21 משפחות מתושבי גוש קטיף לשעבר, לא רק שהסניף המקומי של תנועת הנוער בני עקיבא מתמלא, גם גני המשחקים של המושב ובתי הספר האיזוריים מתעוררים מחדש ומתמלאים בקולם הצוהל של ילדים. התושבים עזרו להגדיל את אוכלוסיית המושב בלמעלה מ-30% (משפחות גוש קטיף הגיעו עם ילדים רבים, ב"ה).

המרחק בין גוש קטיף לרמת הגולן הינו כ-250 ק"מ, ובדרך עוברים ברוב שטחה של מדינת ישראל. למרות המרחק הגדול בין שני המקומות, טובה חדד, במקור מכפר דרום, מספרת ש"יש באבני איתן יותר דברים המשותפים לו ולגוש קטיף מאשר דברים המבדילים ביניהם". למשל, מערכת החינוך, אורח החיים ותחושת הקהילתיות מזכירים כל כך את גוש קטיף עד כי טובה לעיתים מופתעת כאשר היא מביטה מחלונה לעבר הטופוגרפיה השונה המקיפה אותה ונזכרת שהיא אינה בכפר דרום.

"לנפוש" עם תעסוקטיף 

טובה וחמשת בנותיה

יוסי וטובה חדד שיקמו במידה רבה את חייהם מאז ההתנתקות. בעבר היה יוסי חקלאי מצליח, וטובה מהנדסת מכונות בהכשרתה מהטכניון, אשר הועסקה בחממות הטכנולוגיות של גוש קטיף.

בתחילה, רצה יוסי להמשיך לעבוד באדמה, ולכן נטע שדות פטל שחור ואוכמניות. השדות אכן עשירים ופוריים, אך הם אינם מהווים את מטה לחמה של משפחת חדד. יחד עם תשע משפחות נוספות, ובסיוע תעסוקטיף, יצרה משפחת חדד תעשיית תיירות חדשה באבני איתן, וסייעה בחיזוק כלכלת המושב כמו גם המושבים הסמוכים.

לאחר ייעוץ עם יועצים עסקיים מטעם תעסוקטיף, וקבלת מענקים מהעמותה, פתחה משפחת חדד עסק תיירותי המורכב משני צימרים המנוהלים על ידי טובה, ובנוסף לונה פארק עם מספר מתקני שעשועים ואטרקציות, בפיקוחו של יוסי (בנותיהם של יוסי וטובה מסייעות גם הן בעסק). משפחת חדד מציעה קטיף אוכמניות (המזכיר ליוסי את חייו הקודמים בגוש קטיף), טיולי ג'יפים, טרמפולינות, אפיית פיתות, קשתות, והאטרקציה החדשה אשר נוספה בקיץ האחרון לילדים – הליכה על מים בתוך כדור גומי ענק, אטרקציה שהסתברה כאטרקטיבית במיוחד גם עבור המבוגרים.

"בתחילה, רצה יוסי להמשיך לעבוד באדמה, ולכן נטע שדות פטל שחור ואוכמניות"

טובה מעורבת גם בשיווק העסק, שממלא יותר ויותר את ה"לו"ז" שלה. טובה חולקת מניסיונה ומידיעותיה עם שכניה, במטרה שהצימרים יהיו בתפוסה מלאה במשך רוב ימות השנה (ולא רק בחודשי הקיץ ובחגים). אברי הריס, יועץ עסקי בהתנדבות, מסביר: "בכך שסייענו למשפחות גוש קטיף בהקמת הצימרים, הצלחנו ליזום תעשייה חדשה באבני איתן. אנחנו סייענו במימון הצימר הראשון, ולאחר מכן עזרנו לבעלי הצימרים לממן את הצימר השני והשלישי במימון בנקאי; וכך, כיום הם בעלי עסק קטן ועצמאי".

לא רק תיירים

התיירים אינם קהל היעד היחיד של המשפחות באבני איתן. טובה יזמה פרויקט קהילתי רחב הידוע בשם 'מרכז מורשת גוש קטיף'. במרכז פסיפס גדול וייחודי העשוי כולו מחומרים מגוש קטיף מתוך בתים ומבני ציבור, וכן תערוכת תמונות. המרכז מציע גם פעילויות חינוכיות ותערוכה ניידת, פעילויות שהפכו לאטרקציה מרכזית עבור בתי ספר. מעניין כי עקב אפיונו כפרויקט קהילתי, הפך המרכז למעין מרכז תרפיסטי עבור משפחות גוש קטיף לשעבר. בעבודה צמודה עם אמנים ואוצרים, מרכז המורשת הינו פרויקט דינמי המתפתח כל העת.

עבור משפחת חדד ושכניה, היוו רמת הגולן בכלל, ואבני איתן בפרט, זריקת הרגעה תרפויטית. יש, כמובן, עוד פוטנציאל גדול  לפתח את ענף התיירות באבני איתן. עשייה רבה ממתינה להם, אך יחד עם זאת משפחת חדד מרגישה יותר ויותר בבית.

print